Prawidłowe nawodnienie organizmu, to priorytet
Prawidłowe nawodnienie organizmu, to priorytet. Wodorowęglany to jeden ze składników krwi. Są ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich nieprawidłowe stężenie prowadzi do utraty równowagi kwasowo-zasadowej i mogą dać się we znaki przy ostrych lub przewlekłych chorobach.
Codzienne spożywanie wodorowęglanów wiąże się ze zwiększeniem ich stężenia we krwi. Wiąże się to z uczynieniem krwi bardziej zasadową, co przekłada się na bardziej efektywne wykorzystywanie energii. Wodorowęglany pomagają w usuwaniu jonów wodoru z komórek mięśniowych, które gromadzą się podczas intensywnego treningu i powodują szybkie zmęczenie. Dodatkową zaletą wysokiego stężenia wodorowęglanów we krwi jest szybsza regeneracja dzięki przyspieszeniu usuwania kwasu mlekowego.
W wodzie zawarte są aniony i kationy, czyli jony ujemne i dodatnie. Woda Wielka Żywiecka zawiera w sobie aż 77% tego cennego składnika. Jednym z jonów ujemnych jest właśnie wodorowęglan sodu, który po przyswojeniu wraz z dietą pomaga utrzymać prawidłową różnicę odczynu pH występującą pomiędzy krwią i komórkami organizmu.
Prawidłowe nawodnienie organizmu jest priorytetem nie tylko dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Każdy z nas powinien zwracać na to szczególną uwagę. Kiedy jednak zgłębiamy temat wodorowęglanów okazuje się, że są bardzo ważne przy wzmożonej aktywności. Niosą ze sobą same plusy, takie jak zapobieganie w tworzeniu się kwasu mlekowego, a przy samym treningu mogą okazać się pożądane ze względu na odsuwanie jonów wodoru i wówczas lepszą efektywność. Prawidłowa i zarazem zalecana dawka to ok 0,3 gram wodorowęglanów na 1 kilogram masy ciała. Również ważny jest czas ich przyjęcia. Najlepiej spożyć je ok. 2 godziny przed rozpoczęciem aktywności fizycznej.
Kiedy planujemy rozpocząć regularne przyjmowanie odpowiedniej dawki wodorowęglanów musimy jednak liczyć się ze skutkami ubocznymi takiej zmiany w diecie. Na początku występować bowiem może biegunka, nudności lub ból brzucha. Zaleca się dlatego stopniowe zwiększanie dawki przyjmowanych wodorowęglanów, żeby zapobiec niepożądanym skutkom.
Zespół Wielka Żywiecka